7 ویژگی کفش پیاده روی مناسب

جمعه 14 آذر 1399
زمان تقریبی مطالعه 6 دقیقه
7 ویژگی کفش پیاده روی مناسب

برای پیاده روی به تجهیزات و وسایل فانتزی زیادی احتیاج ندارید. ولی شما به یک جفت کفش خوب نیاز دارید. برای انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی طولانی باید به موارد زیادی در انتخاب کفش اهمیت دهیم. کفش‌های مخصوص پیاده‌روی با توجه به کاربردشان، ویژگی‌هایی دارند که با توجه بیشتر به آن‌ها می‌توان کفشی مناسب را انتخاب کرد. در این مقاله به ۷ ویژگی مهم کفش های پیاده روی پرداختیم که قبل از خرید کفش باید بررسی شوند.

انعطاف پذیری

یکی از مهم ترین ویژگی ها قابلیت انعطاف‌پذیری است. میزان انعطاف‌پذیری در کفش‌های پیاده‌روی اهمیت بیشتری دارد. درواقع حرکاتی نظیر خم شدن پنجه‌ی پا، باعث وارد آمدن فشار بیشتری در این ناحیه از کفش شما خواهد شد. به همین دلیل باید از کفش‌هایی استفاده کنید که انعطاف‌پذیری زیادی داشته باشند. در نتیجه بیشتر تولید‌کنندگان کفش‌های ورزشی در ساخت لایه‌ی میانی یا زیره‌ی کفش‌های خود، ازEVA  استفاده می‌کنند که انعطاف‌پذیری بسیار زیادی دارد.

قابلیت تنفس

قابلیت تنفس کفش پیاده روی

کفش های پیاده روی باید از پارچه ای درست شده باشند که قابلیت تنفس دارد تا از تعریق زیاد سطح پوست جلوگیری کند و به خنک شدن پاها کمک کند.

برخی از شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده ی کفش نظیر آدیداس، نایکی و آندرآرمور در ساخت کفش‌های خود از تکنولوژی‌های خاصی استفاده می‌کنند که قابلیت تنفس در کفش‌هایشان را تسریع می‌کند.

کفش های کتانی Under Armour سوراخ های تخلیه ای برای ایجاد جریان هوا به صورت مداوم دارند که در صورت عرق کردن پا کمک می کنند تا سریعتر خشک شوند. همچنین محصولات آدیداس دارای تکنولوژی به نام ClimaChill هستند که با افزایش گردش هوا در بخش داخلی به خنک شدن پا کمک می کنند.

وزن کفش پیاده روی

کفش پیاده‌روی و دویدن معمولا باید وزنی بسیار سبک داشته باشد. از ویژگی های مهم کفش پیاده روی سبک وزن بودن آن است، انتخاب کفش پیاده روی از جنس چرم سنگین برای پیاده روی قطعا اشتباه است. با توجه به مهم بودن این ویژگی در ساخت بیشتر این کفش‌ها از موادی استفاده می‌شود که سبک باشند. برای مثال بیشتر کفش‌های پیاده‌روی و دویدن از رویه‌ای پارچه‌ای یا لایه‌ای میانی از جنس EVA دارند که به کم کردن وزن این نوع کفش‌ها کمک می کند.

کفش پیاده روی

رویه کفش

به قسمت بالایی کفش که روی پا را می‌پوشاند رویه گفته می شود. جنس رویه کفش‌های پیاده‌روی می‌تواند چرمی یا پارچه‌ای باشد. در بیشتر موارد، رویه‌های پارچه‌ای سبک‌ترند و تهویه بهتری هم دارند. کفش‌های پیاده‌روی چرمی سنگین‌تر و گران‌ترند و به اندازه کفش‌هایی با رویه پارچه‌ای قابل تنفس نیستند.

از نکاتی که باید توجه کنید این است که رویه کفش پیاده‌روی باید حس راحتی را در شما ایجاد کند. اگر بعد از پوشیدن کفش احساس می‌کنید که رویه کفش به پای شما فشار می‌آورد و کفش تنگ است، پیش از آن که سایز بزرگتر را انتخاب کنید یک بار دیگر بند کفش‌ها را ببندید. این فشار ممکن است از تنگ بستن بند کفش به وجود آمده باشد.

زیره میانی کفش

زیره میانی در واقع همان لایه ضخیم از جنس فوم یا لاستیک است که بین زیره خارجی و رویه قرار گرفته است. بیشتر جذب ضربات توسط زیره میانی انجام می شود. شرکت های سازنده برای بهبود کفش های خود بیشتر تمرکز خود را روی جنس زیره میانی می گذارند.

لایه‌ی میانی در یک کفش دو کار عمده را بر عهده دارد؛ ابتدا این که فشار حاصل از وزن شما را کمتر به سطح منتقل می‌کند و دوم ضربات و فشارهای وارد شده از زمین به کفش را تا حد زیادی کم خواهد کرد

زیره خارجی کفش

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده هر کفش، زیره کفش است. یک زیره عالی باید بادوام، راحت و متناسب باشد نه اینکه فقط قیمت پایینی داشته باشد. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب کفش‌های پیاده روی، میزان انتقال ضربه به پا است. به همین دلیل شما باید در انتخاب کفش خود، توجه زیادی به زیره داشته باشید. بیشتر کفش‌های پیاده روی دارای زیره‌ی لاستیکی هستند و از لحاظ جنس زیره فرقی بین آن‌ها وجود ندارد. بیشتر طراحی زیره کفش ها با یکدیگر متفاوت است. زیره‌ی کفش پیاده‌روی باید دارای قوس‌هایی در ناحیه‌ی میانی باشد تا فشار حاصل از ضربات وارد شده به کفش را کمتر به پا منتقل کند.

پاشنه

پاشنه کفش پیاده‌روی باید راحت باشد و به پا فشار نیاورد. پاشنه ی کفش پیاده روی نباید خیلی ضخیم باشد، پاشنه ضخیم منجر به کوبیده شدن پای شما بر زمین خواهد شد که این امر علاوه بر کند کردن سرعت پیاده روی، امکان بروز ساق درد بعد از پیاده روی را افزایش می دهد. کفش با پاشنه نامناسب یکی از علل مهم بسیاری از بیماری های پا است و میتواند موجب بروز بیماری هایی مانند انحراف شست پا، سائیدگی شست پا، میخچه، انگشت چکشی و فرو رفتن ناخن در انگشت شود. نکته ای که به هنگام خرید باید دقت کنید این است که پاشنه پا باید در کفش به راحتی حرکت کرده و شما را اذیت نکند.

بهترین زمان خرید کفش پیاده روی چه زمانی است

بهترین زمان خرید کفش پیاده روی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای خرید یک کفش پیاده زمانی است که در نتیجه ی پیاده وری یا فعالیت های روزانه پای شما متورم شده است،

حتما جوراب مناسب بپوشید

هنگام خرید کفش پیاده روی همان جورابی را به پا کنید که مد نظر دارید برای پیاده روی بپوشید، جوراب می تواند اثر چشم گیری روی سایز بودن کفشتان داشته باشد.

کفش پیاده روی مناسب افرادی که کف پای صاف دارند

افراد دارای کف پای صاف باید کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.

به شست پا توجه کنید

حدود ۲ سانتی متر بین شست پا و جلوی کفش باید فاصله باشد، به همین دلیل کفشی را بخرید که پنجه پایتان را اذیت نکند.

استفاده از یک سایز کفش در خرید هر نوع کفشی اشتباه است!

بسیاری از افراد فکر می‌کنند سایز کفششان یک عدد مشخص است. مثلا اگر کفش ورزشی آدیداس را با سایز 42 می‌خرند، برای خرید کفش نایکی نیز سراغ سایز 42 می‌روند. اما سایز کفش در برندها و مدل‌های مختلف متفاوت است. این تفاوت به علت نوع فرم پا، فرم رویه کفش و روشی است که کفش دوخته شده و رویه کفش به زیره متصل می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشید از آنجایی که معمولا یک پا کمی بزرگتر از پای دیگر است، کفش پیاده روی خود را متناسب با اندازه پای بزرگتر خود انتخاب کنید. متناسب بودن سایز کفش پیاده روی، بدون شک یکی از موارد مهم هنگام پیاده روی خواهد بود.

کفش پیاده روی مناسب افرادی که قوس کف پای زیادی دارند

افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.

کفش پیاده روی مردانه مدل UM

  • جنس:پارچه، پارچه مش
  • ویژگی های تخصصی:کاهش فشارهای وارده
  • نحوه بسته شدن:بند

کتانی پیاده‌روی مردانه مدل پرستیژ

  • جنس :‌ پارچه مش
  • کفی کفش : قابل تعویض
  • زیره کفش : مقاوم در برابر سایش , قابلیت ارتجاعی
5 / 5
(از مجموع 3 رای)

نظرات

لطفا برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید.